Jak połączyć listwy elewacyjne?

2018-04-30
Jak połączyć listwy elewacyjne?Mało jest tak pięknych dekoracji jak sztukateria elewacyjna. By móc jednak w pełni cieszyć się jej pięknem, konieczne jest prawidłowe zainstalowanie każdego elementu. Jakiekolwiek niedociągnięcie nie tylko niekorzystanie odbije się na wizualnym efekcie końcowym pracy, ale też z całą pewnością będzie mieć negatywny wpływ na wartość użytkową całej konstrukcji. O tym jak prawidłowo połączyć listwy elewacyjne i ogólnie uzyskać zadowalający efekt końcowy takiego montażu – w dzisiejszym artykule.  

Wybór paneli

Na rynku istnieje ogromna różnorodność propozycji sztukateryjnych, dlatego ostateczny wybór powinien być w głównej mierze oparty o osobiste preferencje. Nasze propozycje dostosowane do różnych stylistycznie projektów są następujące:    

Krok 1: docinanie

Wielkim walorem dzisiejszych profili elewacyjnych jest to, że nie ma żadnego problemu z ich precyzyjnym przycinaniem. Jest to wynikiem zastosowanie w profilach masy, która jest idealne do zastosowania w odniesieniu do narzędzi typowo używany przy zadaniach tego rodzaju, jak np.: nóż do wełny mineralnej. Idealnie nadaje się również do docięcia pod kątem. Oczywiście wymagana jest cierpliwość i spokój przy wykonywaniu tego etapu. Prawidłowe docięcie ma wpływ na dalszy montaż.  

Krok 2: klejenie

Kolejnym krokiem jest przyklejenie elementów sztukateryjnych do podłoża. Ważne by ta powierzchnia, była:
  • sucha
  • pozbawiona kurzu
  • odtłuszczona
  Konieczne jest wykorzystanie dedykowanego kleju do montażu np. klej Mardom Decor fix EXTRA Mardom Decor.  

Krok 3: fugowanie i połączenia

Kolejnym etapem mocowania sztukaterii jest pozostawienie niesklejonych złączeń na około 12 godzin- po tym czasie szczelinę należy wypełnić specjalną zaprawą. Jest to jedno z możliwych do zastosowania rozwiązań połączeń. Innym jest klejenie złączeń wykonywane wspólnie z przyklejaniem sztukaterii do podłoża. Bez względu na obraną metodę warto pamiętać o tym, iż najlepiej sprawdza się zawsze elastyczna zaprawa, którą również stosuje się z powodzeniem w systemach dociepleń.  

Krok 4: malowanie (opcjonalne)

Gdy montaż zostanie zakończony wskazane jest pomalowanie zainstalowanej listwy. To żadne wyzwanie, bowiem dzisiejsze profile posiadają warstwę nawierzchniową o profilu idealnie przystosowaną do bezpośredniego pokrycia przez warstwę farby. Warto jednak wcześniej sztukaterię zagruntować – dla większej trwałości efektu i pewności, że efekt końcowy będzie zgodny z oczekiwaniami.    
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel