Oświetlenie obrazów

2018-04-25
Oświetlenie obrazówOświetlenie w Twojej galerii sztuki odgrywa bardzo ważną rolę. Oświetlenie wnętrza będzie miało wpływ nie tylko na oprawę oświetleniową, ale także na estetykę dzieła sztuki. W rzeczywistości można spojrzeć na oświetlenie również jako na dzieło sztuki, o tyle o ile – zostało ono dobrane w odpowiedni sposób. Często jednak jest całkiem inaczej, a nieodpowiednio dobrane lampy mogą doprowadzić do zmniejszenia widoczności przestrzeni w galerii a nawet tego, że całkowicie straci swój urok. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wykorzystać oświetlenie w celu jak najlepszego podkreślenia piękna obrazów. Poniżej znajduje się kilka prostych porad dotyczących oświetlenia galerii sztuki, które pomogą Ci uzyskasz w tym miejscu, jak najpiękniejsze wrażenia wizualne.  

Oświetlenie szerokich obrazów/całej galerii

Na początku chcemy wspomnieć na temat techniki oświetleniowej, odpowiedniej do zastosowania na szerszych powierzchniach lub w całej przestrzeni ściennej galerii sztuki. Taką najlepiej jest stworzyć ją za pomocą oświetlenia diodowego. Aby uzyskać wspomniany efekt – zaleca się instalowanie opraw oświetleniowych w odległości 1,5 - 1,75 metra od ściany (jedna oprawa oświetleniowej na każdy metr powierzchni ściany). Standardem jest zastosowanie wyjścia światła 15 W z 38-stopniowym kątem wiązki.  

Tworzenie efektu centralnego

Czasami być może jakaś mniejsza grafika jest tą, którą chcesz najlepiej oświetlić. Taki obraz zwykle potrzebuje indywidualnego oświetlenia, aby przyciągnąć czyjąś uwagę. Aby utworzyć pożądany efekt za pomocą świateł - należy użyć wąskiego kąta wiązki, który powoduje skupienie się świateł tylko na niewielkim, ograniczonym obszarze.  

Przykładowe produkty pomocne w takim podświetlaniu kompozycji to:

 

Renderowanie kolorów/CRI

Bardzo ważnym szczegółem, którego nie może zabraknąć w poradach dotyczących oświetlenia galerii sztuki jest CRI, czyli czynnik który określa, w jaki sposób oddawane są kolory pod wpływem światła. Zawsze zaleca się stosowanie oświetlenia o poziomie CRI tak wysokim, jak to możliwe. Poziom ten jednak nigdy nie powinien być mniejszy niż 85+, ale najlepiej powyżej 90+, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. Zastosowanie oświetlenia o niskim CRI sprawi, że kolory będą wyblakłe i nudne, co zrujnuje wygląd dzieła sztuki. Wybranie wyższego CRI spowoduje, że kolory będą fantastycznie wydobyte, przez co dzieła sztuki „ożyją”.  

Odległość instalacji lampy od ściany

Odległość od ściany, którą wybierze się wobec zainstalowania świateł, wpłynie na to, w jaki światło przełoży się na obraz. Odległość 1,5-1.75 metra jest zalecanym położeniem opraw oświetleniowych, bowiem stworzy ładne i równomierne oświetlenie obrazów. W niektórych przypadkach, w których pomieszczenie galerii ma wysokość sufitu 4-6 metrów, należy również zawiesić dodatkowe światła, aby obniżyć je do odpowiedniego poziomu i prawidłowo oświetlić obiekty. W tym przypadku pomocne mogą okazać się opcje, takie jak lampa wisząca Sollux Lagos 2 czarna SL.0328.  

Plan oświetlenia

Najważniejsze jest mieć pomysł i plan na jego wykonanie, a potem – odpowiednie lampy. W tym kontekście warto też liczyć na pomoc profesjonalistów posiadających długą i udaną historię w branży oświetleniowej. My również pomożemy, jeśli będzie taka potrzeba przy każdym projekcie oświetleniowym. Dostarczenie wskazówek dotyczących oświetlenia obrazów wraz z konsultacją co do tego, które z oferowanych przez nas lamp wpiszą się w tę wizję - to każdemu pomoże ukończyć projekt bez żadnych problemów po drodze. Warto, by wydobyć wszystko, co najlepsze z posiadanych dzieł sztuki i dobieranego do nich oświetlenia.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel