Jak grać światłem?

Światło sztuczne daje dużo większe możliwości kształtowania wnętrz aniżeli światło dzienne. Z jego pomocą możliwe jest skorygowanie niedoskonałości budynku oraz łączenie lub rozdzielanie poszczególnych powierzchni. Dzięki ogromnej mnogości produktów dostępnych na rynku nie musi być to trudne ani kosztowne.

Optyczne powiększenie pomieszczenia

Plafon mały Kristal marki Max Light W przypadku sufitów osadzonych w stosunkowo niewielkiej odległości od podłogi należy skierować światło do góry. Możemy do tego celu posłużyć się oświetleniem led zamontowanym na przytwierdzonej na dużej wysokości listwie, skierować klosz lampy podłogowej w górę lub zastosować plafon rzucający łunę światła na sufit. Efekt będzie najlepszy, gdy sufit będzie pomalowany na kolor śnieżnobiały.

Powiększenie pomieszczenia można również osiągnąć operując oświetleniem ściennym. Gdy bardziej doświetlimy dwie przeciwległe ściany, wnętrze będzie wydawało się większe. Podobny rezultat można uzyskać doświetlając wybrane rejony wnętrza, wtedy oko mimowolnie będzie kierowane na wyróżniony przedmiot, pomijając tym samym elementy, które chcemy ukryć. Istotne znaczenie ma również wielkość i kolor lamp. Mniejsze nie będą w tak dużym stopniu zabierały przestrzeni, natomiast jasne kolory wydają się dalsze, dlatego stosując np. białe lampy- wnętrza staną się bardziej przestronne. Intrygującym pomysłem może być wykorzystanie luster, które również optycznie powiększają pomieszczenia. Duże zwierciadła dodają głębi tworzącej niesamowite efekty wizualne i szczególnie dobrze sprawdzają się na powierzchniach aranżowanych w stylu industrialnym .

Optyczne pomniejszenie pomieszczenia

Lampa wisząca Azzardo AcrylioKażde wnętrze będzie wydawać się mniejsze jeżeli zostanie odpowiednio wypełnione. Już na etapie wstępnej koncepcji aranżacji należy zwrócić uwagę na to aby dobierać do niej elementy wykończeniowe w kolorach ciemnych, które mają zdolności optycznego pomieszczenia i w odpowiednim zestawieniu nadają przytulnego klimatu. Należy uważać aby nie przesadzić i nie stworzyć wnętrza ponurego, jednak z drugiej strony dzięki zręcznemu operowaniu dodatkami takie pomieszczenia z pewnością będą budziły fascynację każdego gościa mogącego je podziwiać.

Ogromną rolę przy optycznym pomniejszaniu pomieszczeń odgrywa oświetlenie. Manipulując nim w zręczny sposób jesteśmy w stanie uzyskać zadziwiająco dobre efekty. Gdy sufit jest osadzony na dużej wysokości punkt świetlny powinien być oddalony od niego, dlatego w tym przypadku zamiast plafonu, który rzuca światło na sufit należy zastosować lampy wiszące, zawieszone na długim łańcuchu lub sznurze, w miarę możliwości skierować światło lamp znajdujących się w pomieszczeniu w dół a lampy ścienne zamontować na niskiej wysokości. Efektowne i zasadne w tym przypadku będzie również zastosowanie szklanych lub lustrzanych dodatków, które w malowniczy sposób będą odbijały światło. Należy jednak Pamiętać o tym, że zbyt duże lustra będą optycznie powiększały pomieszczenia co sprawi, że osiągnięty zostanie efekt przeciwny do zamierzonego.

pixel