Infolinia +48 698 466 411 (pon-pt 9-18 i sobota 9-14)

Jaką żarówkę wybrać?

Zasadniczo można wyróżnić trzy typy żarówek montowanych w większości lamp dostępnych na rynku. Różnią się one pomiędzy sobą ceną oraz parametrami. Poniżej postaramy się pomóc w podjęciu decyzji, którą żarówkę wybrać do aranżowanego wnętrza.

  • Żarówki klasyczne - żarówki, które jeszcze kilka lat temu były jedynymi dostępnymi na rynku a teraz powoli są wypierane
  • Żarówki energooszczędne - miały zastąpić standardowe żarówki i z sukcesem zdobywały udziały w runku aż do czasu pojawienia technologii LED
  • Żarówki LED - najnowsza generacja żarówek, która w coraz większym stopniu wypiera starsze rozwiązania

Rozważając wybór żarówki w jednej z powyższych technologii należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Te aspekty to cena żarówki roczny koszt zużywanej energii oraz rodzaj światła emitowanego przez żarówkę.

Koszt zakupu żarówki

Jeszcze kilka lat temu żarówki energooszczędne a później żarówki LED były bardzo drogie a koszt ich zakupu sprawiał, że decydowało się na nie niewiele osób. Aktualnie ich ceny w porównaniu do możliwych oszczędności są zdecydowanie bardziej konkurencyjne. Koszt klasycznej żarówki E27 60W to około 5zł, żarówki energooszczędnej o mocy 11W będącej odpowiednikiem żarówki klasycznej 60W to 14zł a żarówki LED o mocy 8W odpowiadającej żarówce klasycznej 60W to koszt 25zł. Jak widać różnice te nie są już tak drastycznie wysokie jak kilka lat temu, gdy żarówki LED potrafiły kosztować około 100zł.

Roczny koszt energii zużywanej przez żarówkę

Zakładając, że cena jednej kilowatogodziny to 0,5zł a dziennie mamy przez 5h zapalonych 8 żarówek to roczny koszt energii przedstawia się następująco:

  • Żarówki klasyczne 440zł
  • Żarówki energooszczędne - 160zł
  • Żarówki LED - 120zł

Jak widać różnice są dość duże, inwestycja w zakup droższych żarówek zwróci się już w pierwszym roku. Czy zawsze? Ważne jest aby wybierać żarówki ze sprawdzonych źródeł. Na rynku roi się od importerów sprzedających tanie żarówki najczęściej pochodzące z Chin. Żywotność takich żarówek jest zdecydowanie niższa, dodatkowo większość z nich nie podlega żadnej kontroli dlatego parametry podane na opakowaniu mogą nie mieć nic wspólnego z tymi, które realnie posiada żarówka. W rezultacie często można spotkać się z żarówkami, które wydają dziwne dźwięki, migotają a nawet wybuchają, co może być szczególnie niebezpieczne.

Kiedy stosować żarówki LED?

Kierując się oszczędnościami wybór jest jednoznaczny jednak oprócz tego aspektu należy zwrócić uwagę na inne kwestie. Głównym mankamentem dla użytkowników jest barwa światła emitowana przez diody LED, niektórzy narzekają na kąt padania światła oraz jego nasycenie. Tak, więc jeżeli inna barwa światła żarówek LED nie jest przeszkodą, z całą pewnością zasadne będzie ich zastosowanie. Mniej zdecydowani mogą wyposażyć w tego typu żarówki jedną lub kilka wybranych lamp i na własnej skórze przetestować czy rozwiązania LED są dla nich atrakcyjne. Jeżeli się spodobają nie ma najmniejszych przeszkód aby dokupić kolejne żarówki. Gdyby jednak się nie sprawdziły zawsze można zamontować je w miejscach, w których oświetlenie nie odgrywa pierwszorzędnej roli.

pixel