Technologia LED a środowisko

2017-11-09
Technologia LED a środowiskoDbanie o środowisko to zadanie, za które każdy powinien czuć się odpowiedzialny. Większość z nas zdaje sobie już sprawę z procesów takich jak chociażby recykling -  przyjaznych dla środowiska i pomagających zminimalizować ilość wytwarzanych przez nas odpadów. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z nowych i nadchodzących technologii, które możemy wykorzystać, aby pomóc zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Dobrym tego przykładem jest oświetlenie LED, które wpływa na środowisko jak najbardziej korzystnie.

Energooszczędność LED

Oświetlenie LED jest do 80% wydajniejsze niż tradycyjne oświetlenie, takie jak lampy fluorescencyjne i żarowe - 95% energii w diodach LED zamienia się w światło, a tylko 5% marnuje się w postaci ciepła. Jest to porównywane do świetlówek, które zamieniają 95% energii na ciepło i tylko 5% na światło! Światła LED pobierają również znacznie mniej energii niż tradycyjne oświetlenie - typowa 84-watowa fluorescencyjna żarówka może być zastąpiona 36-watową diodą LED. Mniejsze zużycie energii zmniejsza zapotrzebowanie na energię z elektrowni i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Kto powiedział, że oświetlenie LED jest nudne!? Poniższe przykłady to najlepszy dowód na to, że można wyposażyć dom w ekologiczne rozwiązania, nie tracąc na stylu. Modne i przyjazne dla środowiska propozycje to:

Brak toksycznych elementów

Żarówki LED nie posiadają w sobie żadnych toksycznych elementów. Większość biur korzysta obecnie z lamp fluorescencyjnych, które zawierają trujące chemikalia, takie jak rtęć. Spowoduje to zanieczyszczenie środowiska po utylizacji na składowisku odpadów. Dioda LED pozwala uniknąć kosztów i konsekwencji czasowych wymaganych dla legalnego pozbywania się tradycyjnych żarówek - i pomaga chronić środowisko przed dalszymi toksycznymi odpadami.

Długość użytkowania

Dłuższy okres eksploatacji oznacza niższą emisję dwutlenku węgla. Światła LED działają do sześciu razy dłużej niż inne rodzaje świateł, co zmniejsza potrzebę częstych wymian. Powoduje to użycie mniejszej ilości światła, a zatem potrzeba mniej zasobów w procesach produkcyjnych, materiałach opakowaniowych i transporcie.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixel